Bajaj Pulsar 220F ABS Variants
| Variant name | Price |
|---|---|
| 220 cc, , | Rs. |
Bajaj Pulsar 220F ABS Highlights
Bajaj Pulsar 220F Price: Bajaj Pulsar 220F needs no introduction. Ever since its initial launch, Bajaj Pulsar 220F continues to be one of the best-selling performance motorcycles in Nepal. As for the pricing, the Bajaj Pulsar 220F price in Nepal is Rs. 3,14,900 Lakhs.
Bajaj Pulsar 220F Engine and Mileage: Bajaj Pulsar 220F is powered by a 220cc oil-cooled engine. Furthermore, it can generate a max power of 20.93PS at 8500rpm and max torque of 18.55Nm at 7000rpm. Additionally, it is mated to a 5-speed gearbox with reported mileage of 40kmpl.
Bajaj Pulsar 220F Features: Bajaj Pulsar 220F does come with the whole list of features. It includes Analog-digital instrument cluster, sporty design, new textured split seats, attractive tail light, half-faired design, and DTSi engine.
Bajaj Pulsar 220F Rivals: TVS Apache RTR 200 4V, Suzuki Gixxer 250, Yamaha R15 v3.0, and Yamaha Fazer 25.
Bajaj Pulsar 220F ABS Specifications
Engine and Specifications
| Engine Type | 4-stroke, 2-Valve, Twin Spark BSIV Compliant, DTS-I Engine, Oil cooled |
| Engine Displacement | 220 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Max Power | 20.93 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 18.55 Nm @ 7000 rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Starting Mechanism | Self and Kick Start |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| No Of Gears | 5 |
| Clutch Type | Wet, Multi Disc |
| Gearbox Type | Manual |
| Bore | n/a |
| Stroke | n/a |
| Ignition | n/a |
| Transmission Type | Manual |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
Performance and Fuel Consumption
| Mileage | 40 |
| Top Speed | 136 |
| Fuel Tank Capacity | 15 |
| Reserve Fuel Capacity | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
Dimension, Weight, and Capacity
| Length | 2035 |
| Height | 1165 |
| Width | 750 |
| Ground Clearance | 165 |
| Kerb Weight | 155 |
| Wheelbase | 1350 |
| Seat Height | 795 |
Suspension, Tyres, and Brakes
| Wheel Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Radial Tyres | n/a |
| Front Tyre Size | 90/90-17 |
| Rear Tyre Size | 120/80-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Chassis Type | n/a |
| Front Suspension | Telescopic With Anti - Friction Bush |
| Rear Suspension | 5 Way Adjustable Nitrox Shock Absorber |
Battery and Electricals
| Battery Type | Full DC |
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Battery Capacity | 12V |
Bajaj Pulsar 220F ABS Features
Comfort Convenience
- Engine Start Button
- Engine Kill Switch
- High-Beam Pass Switch
- Self Canceling Indicator
- Seat Style: Split Grab Rails
- Handle Type: Clip-On
Instrument Console
- Speedometer: Digital
- Tachometer: Analogue
- Fuel Gauge: Digital
- Trip Meter
- Odometer
- Odometer: Digital
- Console Type: Digital
Safety
- ABS
Electricals
- Start Type: Electric
- Headlamp Type: Projector
- Tail Lamp Type: LED
- Turn Indicators Type: Crystal
- Battery: Dry



