TVS Apache RTR 160 4V Variants
| Variant name | Price |
|---|---|
| 159.7 cc, , | Rs. |
TVS Apache RTR 160 4V Highlights
TVS Apache RTR 160 4V Price: TVS Apache RTR 160 4V is the latest entry into TVS sports-inspired lineup. Interestingly, RTR 160 4V tries to improve on everything the previous-gen failed. Judging by the popularity, it is clearly a success! Right now, it is only available in a single variant: Apache RTR 160 4V. As for the pricing, TVS Apache RTR 160 4V price in Nepal is Rs. 2,88,900.
TVS Apache RTR 160 4V Engine and Mileage: TVS Apache RTR 160 4V is powered by a 160cc air-cooled engine. Moreover, it can generate a max power of 16.5PS at 8500rpm and max torque of 13Nm at 6500rpm. Furthermore, it is mated to a 5-speed engine with reported mileage of 50kmpl.
On a side note, RTR 160 2V features a traditional 2-valve engine. While RTR 160 4V features a modern 4-valve engine.
TVS Apache RTR 160 4V Features: Interestingly, TVS Apache RTR 160 4V comes packed with everything TVS has to offer! It comes with a power-packed engine, analog-digital instrument cluster, sporty looks, and so much more!
TVS Apache RTR 160 4V Rivals: Bajaj Pulsar 150, Bajaj Pulsar NS160, Suzuki Gixxer 155, Yamaha FZS-FI v3.0, TVS Apache RTR 160 4V.
TVS Apache RTR 160 4V Specifications
Engine and Specifications
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, OHC, SI Engine |
| Engine Displacement | 160 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Max Power | 16.62 PS @ 8000 rpm |
| Max Torque | 14.8 Nm @ 6500 rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Starting Mechanism | Self and Kick Start |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| No Of Gears | 5 |
| Clutch Type | Wet Multi-Plate |
| Gearbox Type | Manual |
| Bore | 62 |
| Stroke | 52.9 |
| Ignition | n/a |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Compression Ratio | n/a |
Performance and Fuel Consumption
| Mileage | 50.94 |
| Top Speed | 114 |
| Fuel Tank Capacity | 12 |
| Reserve Fuel Capacity | 2.5 |
| Fuel Type | Petrol |
Dimension, Weight, and Capacity
| Length | 2050 |
| Height | 1050 |
| Width | 790 |
| Ground Clearance | 180 |
| Kerb Weight | 147 |
| Wheelbase | 1357 |
| Seat Height | 800 |
Suspension, Tyres, and Brakes
| Wheel Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Radial Tyres | Yes |
| Front Tyre Size | 90/90-17 |
| Rear Tyre Size | 130/70-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Chassis Type | Double Cradle Split Synchro STIFF |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Rear Suspension | Monoshock |
Battery and Electricals
| Battery Type | Maintenance Free |
| Headlight | Halogen with AHO LED Position Lamp |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Battery Capacity | 12 V,6-9 Ah |
TVS Apache RTR 160 4V Features
Comfort Convenience
- High-Beam Pass Switch
- Seat Style: Single
- Day Time Running Lamps
- Grab Rails
- Handle Type: One Piece
Instrument Console
- Speedometer: Digital
- Tachometer: Digital
- Fuel Gauge: Digital
- MID (Multi Info Display)
- Trip Meter
- Clock
- Odometer: Digital
- Console Type: Digital
Safety
- No ABS
Electricals
- Start Type: Kick/Electric
- Headlamp: Halogen
- Tail Lamp Type: LED
- Turn Indicators Type: LED
- Battery: Dry



