TVS Apache RTR 200 4V Variants
| Variant name | Price |
|---|---|
| 197.75 cc, , | Rs. |
TVS Apache RTR 200 4V Highlights
TVS Apache RTR 200 4V Price: TVS Apache RTR 200 4V is straight-up value for money proposition. It comes with an interesting list of features at the right price. Right now, it is only available in a single variant: Apache RTR 200 4V. As for the pricing, TVS Apache RTR 200 4V price in Nepal is Rs. 3.24 Lakhs.
TVS Apache RTR 200 4V Engine and Mileage: TVS Apache RTR 200 4V is powered by a 197.75cc oil-cooled engine. Moreover, it can generate a max power of 20.5PS at 8500rpm and max torque of 18.1Nm at 7000rpm. Furthermore, it is mated to a 5-speed engine with reported mileage of 35kmpl.
TVS Apache RTR 200 4V Features: Interestingly, TVS Apache RTR 200 4V comes packed with everything TVS has to offer! It comes with a power-packed engine, multi-info digital instrument cluster, slipper clutch, and so much more!
TVS Apache RTR 200 4V Rivals: KTM Duke 200, Bajaj Pulsar NS 200, Yamaha FZ25, Suzuki Gixxer 250.
TVS Apache RTR 200 4V Specifications
Engine and Specifications
| Engine Type | SI, 4-stroke, Oil-cooled Engine |
| Engine Displacement | 200 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Max Power | 20.5 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 18.1 Nm @ 7000 rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Starting Mechanism | Self Start |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| No Of Gears | 5 |
| Clutch Type | Wet Multi-Plate |
| Gearbox Type | Manual |
| Bore | 66 |
| Stroke | 57.8 |
| Ignition | IDI - Multi curve digital Ignitioncontrolled integrated high energy ignition system |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
Performance and Fuel Consumption
| Mileage | n/a |
| Top Speed | 128 |
| Fuel Tank Capacity | 12 |
| Reserve Fuel Capacity | 2.5 |
| Fuel Type | Petrol |
Dimension, Weight, and Capacity
| Length | 2018 |
| Height | 1105 |
| Width | 790 |
| Ground Clearance | 180 |
| Kerb Weight | 151 |
| Wheelbase | 1353 |
| Seat Height | 800 |
Suspension, Tyres, and Brakes
| Wheel Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Radial Tyres | Yes |
| Front Tyre Size | 90/90-17 |
| Rear Tyre Size | 130/70-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Chassis Type | Double Cradle Split Synchro STIFF |
| Front Suspension | Telescopic Forks with Hydraulic dampers |
| Rear Suspension | Mono shock suspension |
Battery and Electricals
| Battery Type | n/a |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Battery Capacity | 12V, 6Ah |
TVS Apache RTR 200 4V Features
Comfort Convenience
- Start Type: Kick/Electric
- Headlamp: Projector
- Tail Lamp Type: LED
- Turn Indicators Type: LED
- Battery: Dry
Instrument Console
- Speedometer: Digital
- Tachometer: Digital
- Fuel Gauge: Digital
- MID (Multi Info Display)
- Eco Mode Indicator
- Gear Shift Indicator
- Trip Meter
- Clock
- Odometer: Digital
- Console Type: Analog
Safety
- ABS
Electricals
- Start Type: Kick/Electric
- Headlamp: Projector
- Tail Lamp Type: LED
- Turn Indicators Type: LED
- Battery: Dry



