TVS Stryker Variants
| Variant name | Price |
|---|---|
| 125 cc, , | Rs. |
TVS Stryker Highlights
TVS Stryker Price: TVS Stryker is one of the two great offerings for the commuters. Moreover, it comes with good performance, excellent mileage, and decent looks. Likewise, TVS Stryker is available in a single variant. As for the pricing, the TVS Stryker price in Nepal is Rs. 1,94,000.
TVS Stryker Engine and Mileage: TVS Stryker is powered by a 125cc air-cooled engine. Moreover, it can generate a max power of 10.8PS at 8000rpm and max torque of 10.8Nm at 5000rpm. Furthermore, it is mated to a 4-speed engine with reported mileage of 57kmpl.
TVS Stryker Features: Like the RTR 150, TVS doesn’t go crazy with the commuter design, adding few sporty looks here and there. Moreover, it also shares a certain design similarity with Bajaj Pulsar 135 with a rear lamp lifted from Apache RTR 160 2V.
TVS Stryker Rivals: Bajaj Discover 125, Yamaha Salute, Suzuki Hayate, Honda Shine.
TVS Stryker Specifications
Engine and Specifications
| Engine Type | Single Cylinder, Air-cooled, Ecothrust Engine |
| Engine Displacement | 125 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Max Power | 10.86 BHP @ 8000 rpm |
| Max Torque | 10.8 Nm @ 5500 rpm |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Mechanism | Self and Kick Start |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| No Of Gears | 4 |
| Clutch Type | Multi-Plate Wet |
| Gearbox Type | Manual |
| Bore | 57 |
| Stroke | 48.8 |
| Ignition | Spark Ignition |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Compression Ratio | n/a |
Performance and Fuel Consumption
| Mileage | 65 |
| Top Speed | 100 |
| Fuel Tank Capacity | 10 |
| Reserve Fuel Capacity | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
Dimension, Weight, and Capacity
| Length | 1995 |
| Height | 1080 |
| Width | 765 |
| Ground Clearance | 173 |
| Kerb Weight | 117 |
| Wheelbase | 1265 |
| Seat Height | n/a |
Suspension, Tyres, and Brakes
| Wheel Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Radial Tyres | Yes |
| Front Tyre Size | 2.75 x 17 |
| Rear Tyre Size | 90/90-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Chassis Type | Single Cradle Tubular Frame |
| Front Suspension | Telescopic Oil Damped |
| Rear Suspension | Dual Spring Suspension |
Battery and Electricals
| Battery Type | Maintenance Free |
| Headlight | n/a |
| Taillight | n/a |
| Turn Signal Lamp | n/a |
| Battery Capacity | 12V, 5A |
TVS Stryker Features
Comfort Convenience
- Charging Socket
- Seat Style: Flat
- Grab Rails
- Handle Type: One Piece
Instrument Console
- Speedometer: Analogue
- Tachometer: Analog
- Fuel Gauge: Analogue
- Console Type: Analog
Safety
- No ABS
Electricals
- Start Type: Kick/Electric
- Headlamp: Halogen
- Tail Lamp Type: LED
- Turn Indicators Type: LED
- Battery: Dry