Yamaha MT 15 Variants
| Variant name | Price |
|---|---|
| 150 cc, , | Rs. |
Yamaha MT 15 Highlights
Latest Update: Recently, Yamaha MT 15 BS6 was launched in India.
Yamaha MT 15 ABS Price: Yamaha MT 15 is available in only one variant in Nepal. Moreover, the standard variant now comes with a single-channel ABS. As for the pricing, the Yamaha MT 15 price in Nepal is Rs. 4,29,900.
Yamaha MT 15 ABS Engine and Mileage: Yamaha MT 15 is powered by a 155.1cc liquid-cooled engine that can generate a max power of 19.04bhp at 10000rpm and max torque of 14.7Nm at 8500rpm. Furthermore, it is mated to a 6-speed transmission with reported mileage of 40-45kmpl.
Yamaha MT 15 ABS Features: Yamaha MT 15 ABS is one of the more feature-loaded Yamaha motorcycles. Additionally, it is the only 150cc motorcycle (besides Yamaha R15) which can generate such a huge power! Talking about the features, it gets sporty looks, digital instrument cluster, USD forks, single-channel ABS, and so much more!
Yamaha MT 15 ABS Rivals: Yamaha R15 v3, KTM Duke 200 ABS, Bajaj Pulsar NS200, Suzuki Gixxer 250, and TVS Apache RTR 200 4V.
Yamaha MT 15 Specifications
Engine and Specifications
| Engine Type | 4 - stroke, SOHC 4-Valve, Liquid Cooled, Triple Spark, BSIV Compliant DTS-i Engine |
| Engine Displacement | 150 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Max Power | 19.3 PS @ 10000 rpm |
| Max Torque | 14.7 Nm @ 8500 rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting Mechanism | Self Start |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| No Of Gears | 6 |
| Clutch Type | Wet, Multi Disc |
| Gearbox Type | Manual |
| Bore | 58 |
| Stroke | 58.7 |
| Ignition | Transistor controlled ignition |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
Performance and Fuel Consumption
| Mileage | 45.6 |
| Top Speed | 118 |
| Fuel Tank Capacity | 10 |
| Reserve Fuel Capacity | n/a |
| Fuel Type | Petrol |
Dimension, Weight, and Capacity
| Length | 2020 |
| Height | 1070 |
| Width | 800 |
| Ground Clearance | 155 |
| Kerb Weight | 138 |
| Wheelbase | 1335 |
| Seat Height | 810 |
Suspension, Tyres, and Brakes
| Wheel Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Radial Tyres | Yes |
| Front Tyre Size | 110/80-17 |
| Rear Tyre Size | 140/70-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Chassis Type | Delta Box |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Swingarm |
Battery and Electricals
| Battery Type | ETZ-5 |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Battery Capacity | 12 V, 4 Ah |
Yamaha MT 15 Features
Comfort Convenience
- Engine Start Button
- Engine Kill Switch
- DRLs
- High-Beam Pass Switch
- Seat Style: Split
- Grab Rails
- Handle Type: Bar Type
Instrument Console
- Speedometer: Digital
- Tachometer: Digital
- Fuel Gauge: Digital
- MID (Multi Info Display)
- Gear Shift Indicator
- Odometer: Digital
- Trip Meter: A, B
- Console Type: Digital
Safety
- ABS
Electricals
- Start Type: Electric
- Headlamp Type: LED
- Tail Lamp Type: LED
- Turn Indicators Type: LED
- Battery: Dry




