Yamaha R15 V3 Variants
| Variant name | Price |
|---|---|
| 155 cc, , | Rs. |
Yamaha R15 V3 Highlights
Yamaha R15 v3 ABS Price: Yamaha R15 v3 ABS is available in only one variant in Nepal. Moreover, the standard variant now comes with dual-channel ABS. As for the pricing, the Yamaha R15 v3 ABS price in Nepal is Rs. 4,59,900.
Yamaha R15 v3 ABS Engine and Mileage: Yamaha R15 v3 ABS is powered by a 155.1cc liquid-cooled engine which can generate a max power of 19.04bhp at 10000rpm and max torque of 14.7Nm at 8500rpm. Furthermore, it is mated to a 6-speed transmission with reported mileage of 40-45kmpl.
Yamaha R15 v3 ABS Features: Yamaha R15 v3 ABS is one of the more feature-loaded Yamaha motorcycles. Additionally, it is the only 150cc motorcycle (besides Yamaha MT-15) which can generate such a huge power! Talking about the features, it gets sporty looks, digital instrument cluster, USD forks, aluminum swingarm, dual-channel ABS, and so much more!
Yamaha R15 v3 ABS Rivals: Yamaha MT-15, KTM RC 200, Bajaj Pulsar RS200, Suzuki Gixxer SF 250, and TVS Apache RTR 200 4V.
Yamaha R15 V3 Specifications
Engine and Specifications
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 4-Valve, SOHC |
| Engine Displacement | 155 |
| No Of Cylinders | 1 |
| Max Power | 19.3 PS @ 10000 rpm |
| Max Torque | 14.7 Nm @ 8500 rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting Mechanism | Self Start |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| No Of Gears | 6 |
| Clutch Type | Wet, Multiple-Disc |
| Gearbox Type | Manual |
| Bore | 58 |
| Stroke | 58.7 |
| Ignition | Transistor controlled ignition |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
Performance and Fuel Consumption
| Mileage | 48.75 |
| Top Speed | 136.88 |
| Fuel Tank Capacity | 11 |
| Reserve Fuel Capacity | n/a |
| Fuel Type | Petrol |
Dimension, Weight, and Capacity
| Length | 1990 |
| Height | 1135 |
| Width | 725 |
| Ground Clearance | 170 |
| Kerb Weight | 142 |
| Wheelbase | 1325 |
| Seat Height | 815 |
Suspension, Tyres, and Brakes
| Wheel Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Radial Tyres | Yes |
| Front Tyre Size | 100/80-17 |
| Rear Tyre Size | 140/70-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Chassis Type | Delta Box |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Swingarm |
Battery and Electricals
| Battery Type | ETZ-5 |
| Headlight | LED (AHO) |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Battery Capacity | 12 V, 4 Ah |
Yamaha R15 V3 Features
Comfort Convenience
- High-Beam Pass Switch
- Grab Rails
- Handle Type: Clip-On
Instrument Console
- Speedometer: Digital
- Tachometer: Digital
- Fuel Gauge: Digital
- MID (Multi Info Display)
- Gear Shift Indicator
- Trip Meter
- Clock
- Odometer: Digital
- Trip Meter: A
- Trip Meter: B
- Console Type: Digital
Safety
- ABS
Electricals
- Start Type: Electric
- Headlamp Type: LED
- Tail Lamp Type: LED
- Turn Indicators Type: LED
- Battery: Dry





